Miről szólt a "túrórudi-forradalom"?

Beszámoló a vitáról (2006 október 12, 19.00, Foglaltház-menza). Összeállításunkban elsősorban Szalai Erzsébet álláspontját közvetítjük.

kedd, 2006. október 17.


Szalai Erzsébet: A jobboldal és a „szociálliberális” értelmiség között van ma egy közös nevező: mindkét fél úgy véli hogy a mostani krízisben elsősorban egy morális problémáról van szó, vagyis hogy az a baj, hogy a politikusok nem viselkedtek úriemberek módjára.

Én is úgy gondolom, hogy morális kérdésről is szó van. De annak, hogy a morál ilyen, alapvetően politikai gazdaságtani okai vannak. Gazdasági hatalmi viszonyok bújnak meg a konstrukció mögött. Közelebbről az, hogy a magyarországi rendszerváltás lényegében véve megbukott.

SZ.E.: Ez nem forradalom hanem zendülés. Nem forradalom, mert résztvevői nem kívánják megváltoztatni a fennálló társadalmi rendszert, csak kormány vagy kormányfőcserét követelnek.
Közvetlen kirobbantója a hazugságbotrány szikrája volt, emögött pedig a Gyurcsány-csomag keltette általános elégedetlenség áll. A már életbe léptetett és még várható megszorítások a bizonytalanság érzetét keltik a társadalom széles rétegeiben, de ezek a feszültségek a hatalmi elithez nem kapcsolódó, és/de magukat azért erősnek érző középrétegek ( kisvállalkozók, diákok, az állami hierarchia alsó szintjén tevékenykedő köztisztviselők, közalkalmazottak) körében, ezen belül is annak jobboldaláról és a szélsőjobboldaldaláról csapódtak ki.
Miért épp a jobboldalról? Adott történelmi hagyományok mellett azért, mert Magyarországon a neoliberális reformokat (annak idején a Bokros-csomagot is) az MSZP és az SZDSZ hajtották végre. A társadalom többsége a baloldalt azonosítja az MSZP-vel, emiatt a fiatalok (és középkorúak) igen nagy része a rendszerrel szembeni ellenérzéseikkel a baloldal ellen fordul, így sokan a jobboldalra és a szélsőjobboldalra sodródnak.



A hazugság-botrány nem előzmény nélküli. A politikai hazugság a kelet-európai félperifériás újkapitalista társadalmak rendszerébe egyszerűen bele van kódolva. Hazugság nélkül a rendszer működésképtelenné válna. Ezt hosszabban kell kifejtenem.

A mostani magyarországi válság a kapitalizmus általános válságának lokális megjelenése. Itt a félperiférián a válság különösen erősen érezhető, ennek pedig az az oka, hogy a gazdasági rendszerváltás során egy olyan nyitott, sérülékeny gazdasági szerkezet épült ki, amely különösen kiszolgáltatja hazánkat - és az egész régiót - a globális gazdasági erőknek.
A politikai elit nálunk jóval gyengébb, mint például Franciaországban, Németországban vagy az USÁban, nem képes kivédeni a globális tőke nyomását. Ugyanígy, szociokultúrális örökségünk miatt az alulról potenciális kontrollt jelenthető a civil társadalom is gyengébb, mint a régebbi demokratikus hagyományokkal rendelkező centrumkapitalista országokban. Ennek következtében a politikai elit - és a társadalom - szinte tökéletesen kiszolgáltatott a globális és az erősödő hazai tőkének

A gazdasági rendszerváltás során és eredményeként a gazdaság domináns szférájává a külföldi tulajdonú, multinacionális szektor vált. A privatizátorok először a termelő szférát magánosították, majd miután a termelő állami vagyon elfogyott, és ezzel párhuzamosan az állami redisztribúción keresztül közszférából már annyi forrást vontak ki, hogy annak komoly veszélybe került egyszerű vegetatív működése is, a gazdasági elitnek hirtelen eszébe jutott, hogy a közszférán már csak a piacosítás – és véeredményét tekintve a privatizáció – segíthet. Magyarul: szemet vetettek a közszférára is. Ezt úgy adják elő, hogy ezt a rossz struktúrát, ezt a romhalmazt nem hajlandóak tovább adóikkal finanszírozni. A multik is ezt mondják, pedig tudvalévő, hogy ők azok, akik maximális állami támogatást kérnek, de minimális adókat hajlandóak csak fizetni. Másrészt – elsősorban Bokros Lajos tollából – felbukkan az a gondolat, hogy hogy a „lakosságnak” az eddigieknél nagyobb részt kell vállania az oktatásási kiadásokból és egészségügyi ellátás költségeiből. Ez a nyomás 2003-ban kezdett erős lenni, akkor a Népszabadságban és a Krtiká-ban írtam is erről egy egy cikket, Az újkapitalizmus intézményesülése és válsága címmel.

A hazugság kényszere ott érvényesül, hogy a választásokon induló pártok vezetői mégsem mondhatják választóiknak azt, hogy azért „szavazzatok rám, mert 400 ezer embert akarok elbocsátani a közszférából, mert a nagytőke ezt követeli tőlem”. Ez teljes képtelenség lenne. Nem, a politikai pártok egymást licitálva hazudni kénytelenek a szebb jövőt, vagy legalább a meglévő viszonyok fenntarhatóságát - és a politikai elitbe eleve olyanok válogatódnak ki, akiknek erre hajlamuk és késztetésük van. Vagyis nincsenek erkölcsi skupulusaik.

Bibó István már 1948-ban írt erről a magyarországi – és a térség egészére jellemző – jelenségről.Arról beszélt, hogy a „társadalmat vezető elitnek” két fontos tulajdonsággal kell rendelkeznie: a lényeglátás képességével és a realitásérzékkel. De ha a politikai konstrukció hamis, ha a hazugságnak valamiféle zsákutcájába beleszorul, akkor annak az a következménye, hogy a társadalom nem talál realista és lényeglátó embereket, akikre a maga vezetését rábízhatná. Talál bőségesen gyakorlatias embereket, akik számára a gyakorlati munka és az érvényesülés áll mindenek felett, és abban az értelemben hajlandók „realisták” lenni, hogy a hazugság fennálló konstrukcióját elfogadják valóságnak. E „hamis realisták” tevékenysége azonban kimerül – mert ki kell merülnie – az alapvetően hazug konstrukció ide-oda tologatásában. A másik oldalon a lényeglátás képességével megáldott emberek – a „túlfeszült lényeglátók – vagy más kifejezési formákat keresnek, vagy kisebb közösségeikbe húzódnak vissza, vagy mind nagyobb mértékben izolálódnak, marginalizálódnak vagy marginalizálják őket. Egyidejüleg a különcök és ádáz próféták válnak alkalmassá arra, hogy a lényeg megmondását magukra vállalják – mondja Bibó.
Miért hamis ma a konstrukció? Mert Magyarország valójában Nyugat-európa provinciája, ugyanakkor elitjének elsősorban belül úgy kell eladnia magát, mintha egy önálló, szuverén állam élén állna. A politikai elitnek úgy kell tennie, mintha szuverén döntéseket hozna, miközben nem ezt teszi, mert nem teheti.

A hamis realistáknak taktikailag minden lépése igazolható: Gyurcsány megszorításait közvetlenül az un. árfolyamdiktatúra igazolja. A nemzetközi nagytőke Gyurcsányba vetette a bizalmát, a forintárfolyam ezért a Gyurcsány pozíciójával együtt ingadozik. Ha Gyurcsány megbukik, két számjegyes árfolyamcsökkenés is elképzelhető, amivel azonban minden társadalmi réteg rosszul járna. Gyurcsány tudja ezt…
Mondanivalóm lényege: a „lehet más a politika” az adott hamis konstrukcióban nem igazán reális jelszó. A nemzetállami kereteken belül maradó cselekvési, változtatási lehetőségek a civil mozgalmak számára is korlátozottak. Ezért mondom mindig az e mozgalmakban tevékenykedő fiatal barátaimnak, hogy legfontosabb feladataik egyike a nemzetközi globkrit mozgalmak áramkörébe való aktív bekapcsolódás.

A jobboldal és a „szociálliberális” értelmiség közöt van ma egy közös nevező: mindkét fél úgy véli hogy a mostani krízisben elsősorban egy morális problémáról van szó, vagyis hogy az a baj, hogy a politikusok nem viselkedtek úriemberek módjára.
Én is úgy gondolom, hogy morális kérdésről is szó van. De annak, hogy a morál ilyen, alapvetően politikai gazdaságtani okai vannak. Gazdasági hatalmi viszonyok bújnak meg a konstrukció mögött. Közelebbről az, hogy – mint Tamás Gáspár Miklós mondta néhány éve, és már 2003-ban magam is jeleztem - a magyarországi rendszerváltás lényegében véve megbukott. A gazdasági rendszerváltás során kiépült gazdasági struktúra rossz, nem képes tartós növekedés biztosítására. A magyar gazdaság mint nemzetgazdaság valójában már nem is létezik: a magyarországi gazdaságot a multinacionális tőke dominálja, és attól elszigetelten tevékenykedik a hazai gazdaság, úgy, hogy nem kommunikál vele. Ugyanakkor a multinacionális tőke maga is belsőleg dezintegrált, az itt levő külföldi vállalatok között nincs lényegi gazdasági kooperáció.

Egyidejűleg beszélhetünk tehát morális, politikai és gazdasági válságól. A politikai rendszerváltás idején megpróbálható lehetett volna lehetett egy kelet-európai összefogás, hogy jobb alkupozíciót szerezzünk magunknak Nyugat-európa irányába. Erre nem került sor. Ma Nyugat-európa versenyezteti a félperifériáját, és mi belemegyünk ebbe.
Summa summarum: mivel sem a Gyurcsány csomag, sem az un. konvergenciaprogram nem képes orvosolni a magyar gazdaság és társadalom súlyos struktúrális bajait, semmi garancia nincs arra, hogy a most hozott társadalmi áldozatok hosszabb távon legalább megtérülnek.

Kérdés: Az árfolyamdiktatúra nem enyhül, ha bélépünk az eurozónába? Vajon nem lehetne az államadósságok eltörlését kérni, mint ahogy az afrikai államok teszik?

Sz.E.: Valóban, mihamarabb be kell kerülnük az eurozónába, mert a forint egyre sebezhetőbb. A választási igéreteit egyedüliként betartó magyar miniszterelnök, Medgyessy Péter ellen például spekulációs támadást indított a „piac”: elkezdték eladni a magyar államkötvényeket, emiatt forint-túlkínálat lett, leértékelődött a forint, emiatt pedig infláció fenyegetett. Amig nemzeti valutánk lesz, ez a lehetőség mindig fennáll.
Roppantul ki vagyunk szolgáltatva a felvett hiteleink miatt is. Ha ma azt kérnénk, hogy töröljék el az adósságainkat, a hitelminősítők, akik ma a globális tőke akaratának első számú végrehajtói (azzal, hogy az első, másod stb. osztályú adósok közé sorolják az országokat) azonnal radikálisan leminősítenének bennünket – ami a vég kezdete. Nem vagyunk a magunk urai a gazdaságban, ez a lényeg.
A politikai rendszerváltáskor lehetett volna itt lépni, a Soros annak idején mondta is Antallnak, hogy a lengyelekhez hasonlóan kérjük mi is a régi rendszer által felhalmozott adóságok eltörlését, de az Antall úriember volt, és fizetett. Most nem vagyunk olyan politika-gazdasági helyzetben, hogy Magyarország egymaga kezdeményezhessen e kérdésben.

Az egyik alapvető törésvonal ma Magyarországon a tőke-munka ellentéte, de ez nem artikulálódik, mert a munkásság nincs a megszervezettség állapotában Magyarországon. Ennek egyik legfontosabb történelmi oka, hogy a létezett szocializmus sikeresen depolitizálta a munkásságot. A nagytőke is hallgat az utóbbi hetekben, nagyon hallgat, Demjén, Csányi hallgatnak. Akkor jelentkeznének a konfliktus valódi törésvonalai, ha az emberek nem a kormány, hanem a nagytőke ellen lázadnának, az ellen a nagytőke ellen amely tulajdonképpen kikövetelte a megszorító csomagot. Ez az alapkonfliktus éppen a gazdasági hatalom érdekében rejtve marad, és máshol jelentkezik, a két nagy politikai párt között.
A pártok közti konfliktus azonban alapvetően hamis. Orbán is ugyanakkorát, ha nem nagyobbat hazudott, a parlamenti választásokkor mint Gyurcsány, és hazudott most is, az önkormányzati választások előtt is. Azt mondta, adót fog csökkenteni – az önkormányzati választások másnapján pedig már azt, hogy megszorítások valóban kellenek, csak Gyurcsány morálisan alkalmatlan a végrehajtásukra.

Magyarország súlyos zsarolásnak van kitéve: a globális tőke felvásárolta, privatizálta, ami mozgatható volt, „leamortizálta” a kíváló minőségű munkaerőnket, most pedig azzal fenyeget, hogy ha nem nyúlunk mélyebben a zsebünkbe, nem adjuk oda a még meglévő közszférát is, akkor fogja magát, és itthagy bennünket.

Mint mondtam, az elmúlt tizenhat évben egyszer tartottak be választási ígéretet Magyarországon: ez Medgyessy jóléti fordulata volt. De már tulajdonképpen az Orbán kormány utolsó évétől, vagyis 2001-től egészen máig valóban minden réteg átlagjövedelme emelkedett valamelyest – és ezzel sikerült elérnünk az 1989-es reáljövedelmek szintjét. Valóban óriási eredmény! De úgy látszik, hogy a globális tőke számunkra nem engedélyezi még ezt az életszinvonalat sem, az általa uralt „világtársadalom” csakis a kádár-rendszerénél alacsonyabb életnívón hajlandó integrálni bennünket magába.

Sajnos, az ebből származó ezek feszültségek most igen nagy részt a szélsőjobboldal irányba csapódnak ki. Biztos vagyok benne, hogy jó szándékú fiatalok is sokan vannak a Kossuth-téren, de ott sor került arra is, hogy felolvasták az un. zsidó politikusok nevét (ki a zsidó politikus? Ezt honnan lehet tudni?), árpádsávos zászlókat lengetnek – ami a rárakódott történelmi hagyományokat tekintve a nyilas rémuralom egyik jelképe volt.

Meggyőződésem, hogy a nemzeti termék arányos államháztartási hiányt a jelenlegi tízről a Brüsszel által előírt három százalékra nem lehet lecsökkenteni – csak diktatúrával. Ezt mondtam a Magyar Hírlapba adott interjúmban is. Kétfajta diktatúra lehetőségét látom, az egyik egy neoliberális jobboldali, a Pinochetéhez hasonló, a másik pedig egy nacionalista, fasizmushoz közelítő jobboldali. Mert Fidesz ma már abszolút nyitott a szélsőjobboldalra (azért nincs a MIÉP-nek nagy tábora, mert a Fidesz már elszívta.) Ezek a diktatúrák úgy is „működőképesek” lehetnek, hogy közben formálisan fennmaradnak a polgári demokratikus intézmények, a gyakorlatban azonban kiüresítik azokat, vagy legalábbis korlátozzák működésüket. A cenzúra működését a saját személyemmel kapcsolatban már most is kezdem érzékelni.

Ezeket a szcenáriókat csak úgy lehetne elkerülni, ha térségünk országai közösen lépnének fel – akár Brüsszellel szemben is – közös érdekeik képviseletében. Elvégre az Európai Unió teljes jogú tagjai vagyunk! Mindazonáltal a kialakult költségvetési hiányt tényleg kezelni kell, mert különben az árfolyamdiktatúra romba dönti az országot.
A Gyurcsány-csomag eredetileg próbálta a költségvetés konszolidálásából származó terhek egy részét a lakosság mellett a tőkére hárítani, de a tőke abban a helyzetben van, hogy mindent rögtön át tud hárítani a fogyasztóra. A bankszérában a banki különadó bevezetését következtében már meg is nőttek a kezelési költségek.


A feszültségek eszkalálódását és a belőlük kinövő diktatúrát mindenképpen el kellene kerülni. Ennek fontos része lehet a civil ellenállás is – a fiatalságnak nem szabad átengednie a terepet a szélsőjobboldalnak, aminek első lépése az, hogy nem szabad hagynia, hogy a szélsőjobboldal tematizálja a társadalmi válság problémakötegét.

FAM: az ellenzék jobbra tolódása történelmileg azzal is összefügg, hogy a baloldal általában Magyarországon mindig valamilyen birodalom fele kötődött, az ún. „labanchagyományt” folytatta. A jobboldalnak pedig mindig egy nemzeti függetlenségi tradícióhoz volt köze.

Sz.E.: És a megkésett modernizáció, a megkésett iparosodás következtében. Előbb volt itt baloldali értelmiség, mint munkásosztály, nem tudtak eszméikkel kit megszólítani. Emiatt sodródtak a birodalmi központok és a helyi a hatalom fele. Történelmileg a magyar értelmiség annyira kötődik a hatalomhoz, hogy már észre se veszi, ha a civil társadalom végre mégis mozdulni kezd. Az ennek érzékeléséhez szükséges reflexei egyszerűen hiányoznak. A mai alternatív kezdeményezések esetében is gyakran tapasztalom, hogy vezetőik arról gondolkodnak, hogy hogyan lehet valahogy a politikai hatalom szférájába belépni, és nem arról, hogyan vegyék fel a kapcsolatot a társadalom széles rétegeivel.
Ha bezárják a fiatalok előtt az egyetemeket, akkor ezt nem szabad csak úgy eltűrni, követelni kell, hogy nyissák ki. A fiatalok ma az egyetemeken annyira félősek, hogy az megdöbbentő. A Közgázon egyik órámon mondtam a hallgatóknak, hogy a jelenlegi belpolitikai helyzetről fogok előadást tartani valahol, ha van kedvük, jöjjenek el. Erre annyira zavarba jöttek, mintha például szexuális ajánlatot tettem volna.

Kérdés: nem azért tolódnak ma jobbra a fiatalok, mert az oktatási rendszerben a tananyagról a rendszerváltással le lettek választva a baloldali eszmék?

Sz.E.: Elsősorban a magát baloldalinak mondó pártnak, az MSZP-nek van ebben óriási felelősége. És annak a magát szintén baloldalinak valló értelmiségieknek is, akik képtelenek az MSZP-ről leválni, de akár csak még részkérdésekben nyíltan szembehelyezkedni is. Emiatt a fiatalok a baloldaliságot azonosítják az MSZP-vel. Emiatt viszont én nem vagyok hajlandó magamat máshogyan meghatározni, én vagyok a baloldali, az MSZP nevezze magát máshogy!

Számomra a baloldaliság elsősorban egy attitűd: erősek és gyengék konfliktusában akár ösztönösen is a gyengék oldalára állok. A valódi baloldal számára a mai társadalmi egyenlőtlenségek elfogadhatatlanok, és bár a tökéletes egyenlőség elérésének lehetőségében a magam részéről nem hiszek – azt kívánatosnak sem tartanám – igenis elképzelhető olyan társadalom, amely a jelenleginél jóval egalitáriánusabb, ezért igazságosabb. Ezt a társadalmat újszocializmusnak hívom – mely a régihet semmiben sem hasonlít.

Ezzel szemben a jobboldalnak két ágát különböztetem meg. Közös a kettőben, hogy a jelentős társadalmi egyenlőtlenségek tényét természeti törvények érvényesülésének tulajdonítja. A jobboldal egyik fajátja a neoliberalizmus. E szerint az éles verseny a társadalmi lét természetes velejárója, és ebben a tehetségeseknek, rátermettebbeknek győzniük kell a kevésbé tehetségesek, kevébé rátermettebbek felett. A jobboldal másik válfaja a nacionalizmus és/vagy rasszizmus: e szerint nemzetek és rasszok között vannak különbségek életrevalóságban és tehetségben, természetes tehát, hogy az egyik uralkodik a másik felett, az egyiknek nagyobb „élettér” jut, mint a másiknak.

De a nacionalizmust ne keverjük össze a hazaszeretettel! Egyszer voltam hosszabb időn keresztül távol Magyarországtól, amikor az USA-ban tanítottam, és már a harmadik napon elkezdtem számlálni a napokat, hogy mikor jöhetek haza. Mikor a repülőtéren megszólalt a bemondó, hogy lehet menni a budapesti géphez, könnybe lábadt a szemem. De ez nem jelenti azt, hogy azt gondolnám vagy akár csak érezném, hogy az én nemzetem magasabbrendű, hogy több joga van, hogy több jár neki, mint más nemzeteknek.. Nem gondolom, hogy különlegesek lennénk, csak azért, mert magyarok vagyunk.

Kérdés: akkor a baloldali-jobboldali ellentét nem esik egybe az ateista-hívő ellentéttel sem?

Sz.E.: Semmiképpen nem.. Én hívő vagyok, baloldali keresztény. És ezzel együtt marxista tradíciójú társadalokutatóként definiálom magam, bár nem fogadok el minden marxi tételt. Ugyanakkor ma nehézségekkel küzdök, amikor elkezdek ezekkel a kategóriákkal társadalmi folyamatokat magyarázni. A fiatalok sokszor azt hiszik, az ötvenes évekből beszélek – erőfeszítés kell ahhoz, hogy megértessem, ezen a kategóriák igen nagy része tökéletesen releváns a mai viszonyok leírására. De emiatt nem vagyok hajlandó feladni tudományos-etikai attitüdömet. Megvárom, míg a fiatalok leveszik a Tőkét a polcról – de ez már tulajdonképpen meg is kezdődött.

Kérdés: De ki a munkásság? Kik a forradalmi osztályok ma?

Sz.E.: Azok alkotják a munkásságot, akik kizárólag a munkerejük áruba bocsátásából élnek, és sem irányítástechnikai sem szellemi szempontból nem töltenek be vezető pozíciót. Az informatikus mérnök is lehet proletár.
Egy nemzet proletariátusa ma nem tud lényegi eredményeket kiharcolni, mert a tőke sokkal szabadabban mozog, mint a munkaerő, és még sokáig revolverezheti a nemzeti munkásságokat azzal, hogy követeléseik esetén olcsóbb bérű országokba távozik, és ők ott maradnak munka nélkül. De a tőke, szédítő száguldása közben akarata ellenére is, puszta önmozgása révén ki fogja egyenlíteni a béreket: mire körbeér, ha nem is az egész Földön. A másik újkeletű probléma, hogy lazul a munkásoknak a munkahelyhez való kapcsolódása a növekvő részmunka, távmunka, általánosabban, a feltételes munkavállalási formák terjedése révén. A szakszervezetek ezért is gyengélkednek ma szerte a világon, hiszen azok hagyományosan a munkahelyekhez kötődnek, onnan kiindulva szerveződnek. Ezért van és a jövőben még nagyobb szerepük lesz a globalizációkritikai mozgalmaknak: egyrészt hálózatos szerveződésükkel és nemzetközi jellegükkel jobban lefedik és kifejezik a hálózatosodó „világtársadalom” érdekviszonyait, másrészt céljaik a szakszervezetieknél generálisabbak.

Mostanában sokat gondolkodom azon, hogy egy radikális társadalmi változásnak melyek lehetnek a céljai. Most adtam le az új könyvemet a kiadóhoz, ebben harminc oldalon keresztül próbálom felvázolni egy pozitív társadalmi szcenárió képét, és az oda vezető utat, utakat . A könyv címe: Az újkapitalizmus – és ami utána jöhet…
Egy újszocializmusról is „vízionálok” benne – amely semmiben sem hasonlít a régihez. Majd olvassátok el és vitassuk meg!

Kérdés: reformokkal vagy valamilyen törésponttal következne ez be?

Sz.E.: Már az újkapitalizmus méhében megszületnek azok az elemek, amelyek az újszocialimus felé mutatnak – de ezek valóban csak elemek, az újszocializmus szerkezeti váza alapjaiban más, mint a mai társadalomé. Ugyanakkor a leninistákkal vagy szociáldemokratákkal ellentétben magam nem a hatalom megragadását, majd a társadalmi változások felülről alulra történő levezénylését tartom a követendő útnak. Ez az út történelmi zsákutcának bizonyult.Új könyvemben az újszocialista alternatíva felé már ma mutató szerves folyamatokat igyekszem bemutatni. Ilyen például a „tudásáru” előtérbekerülése, mely alapjaiban változtathatja meg a tulajdonviszonyokat és a piaci mechanizmus működését. A „tudásáru” ugyanis - szemben más árukkal – átadás közben nem kopik, hanem gyarapszik. Ezért éppen magántulajdonlása az, mely elhamvaszthatja értékét, miközben közösségi tulajdonlása soha nem látott gyarapodásához vezethet.

Mindazonáltal az újszocializmus felé vezető úton makrováltozásokra is szükség van. Nem arra gondolok, hogy partizánmódon el kellene zavarni a tőkéseket. Fokozatos változásra, váltotatásra gondolok. Első lépésként a venezuelai példát követve meg lehetne teremteni a társadalmi ellenőrzést a nagytőke fölött. Azután ott vannak az önigazgatási kísérletek, melyek nagy előnye, hogy már sok történelmi tapasztalat halmozódott fel működésükkel kapcsolatban. Lassan, fokozatosan köztulajdonba kell venni a termelési eszközöket. Az újkaptializmus válsága ugyanis alapvetően a féktelen és mára kontrollálatlanná vált profithajszából ered, ami viszont a termelési eszközök magántulajdonából ered. Ezt kell fokozatosan megváltoztatni.

Kérdés: ha nincs értelme annak, hogy Magyarország egyedül elkezdje, akkor ki kezdi el?

Sz.E.: A történelmi tapasztalatok afelé mutatnak, hogy a változások első számú motorja a centrumkapitalista országok fiatal értelmisége és munkássága lesz. De azért nekünk is fontos tennivalóink vannak. Ma már jelentős számú globalizációkritikai mozgalom van Magyarországon, el kellene végre kezdeniük valóban használni a nemzetközi kapcsolataikat. Ez a feltétele annak is, hogy a lokális feladataikat valóban megtalálják. A menetelés azonban hosszú lesz.

Forrás: „IndyMedia”